Admin

UIL One Act Play

UIL OAP Shows  
uil

 

OAP History  

The University Interscholastic League exists to provide educational extracurricular academic, athletic, and music contests. The UIL was created by The University of Texas at Austin in 1910 and has grown into the largest inter-school organization of its kind in the world.  The League's One-Act Play Contest, founded in 1927, is the largest high school play production contest or play festival in the world. More than 14,000 Texas high school students in more than 1,000 plays participate in 300 plus contests, which take place from the beginning of March through the three-day, 40-production State Meet One-Act Play Contest. The One-Act Play Contest is supported by more than 200 college and university faculty members serving as critic judges. The League's theatre program is considered by historians to be the foundation of educational and community theatre in Texas. It continues to be a major factor motivating increasing numbers of schools to offer theatre arts as an academic subject.

The UIL One-Act Play contest is a competition where similarly sized Texas schools present an 18-40 minute play usually adjudicated by a single judge. The contest is held on a single day and open to the public. There are six possible levels of competition: Zone, District, Bi-District, Area, Region, and State. At each level of competition the judge awards individual acting awards as well as selecting two productions to advance to the next level of competition. After the awards are announced the Judge gives an oral critique to each of the schools. Because of the wide participation and diversity of plays produced certain rules and guidelines have been adopted by the State One-Act Play Office. These rules are in place to ensure safety, allow for equity, satisfy legal standards, and make the running of the contest practical.

 Carver’s One Act Play History

2017 OAP –Before It Hits Home

*District 16 6A Champions (7th year in a row)

*Region II State Alternate

*Area Champions

*Advanced to Regional Competition

*Best Actor (Zone, District & Area)

*Best Actress (Bi-District & Area)

*Best Crew (Zone)

Zone Competition Results
Before It Hits Home- Advancing Play 
Bishop Pearsall- Best Actor ​​​​​​​​​​
Jaela Amos-All Star Cast
Jazmyne Charles- All Star Cast
Felicia Hart- All Star Cast
Narius Nedd- All Star Cast
Ri'Chard Jordan- Honorable Mention
Kevin Crear-Honorable Mention
Loghan Figgins- Best Technical
Best Technical Crew: Ahreaile Holly, Loghan Figgins, Jerycah Lee, Mariah Turner & Amaya Lacy
District Competition Results
Before It Hits Home- Advancing Play 
Bishop Pearsall- Best Actor ​​​​​​​​​​
Felicia Hart-All Star Cast
Kevin Crear- All Star Cast
Yasaar Ellis- Honorable Mention
Miriam Hernandez, Raphel Humphery, Tyrese Williams & Debrycen Sumuel- Honorable Mention (Ensemble award for their role as the Attendants)
Jerycah Lee- Best Technical

Bi-District Competition Results
Before It Hits Home- Advancing Play 
Jaela Amos- Best Actress
Kevin Crear- All Star Cast
Bishop Pearsall-All Star Cast
Felicia Hart-Honorable Mention
Je'Qwan Owens- Best Technical
Area Competition Results
Before It Hits Home- Advancing Play 
Jaela Amos- Best Actress
Bishop Pearsall-Best Actor
Kevin Crear- All Star Cast
Felicia Hart-Honorable Mention
Ahreaile Holly- Best Technical

Region Competition Results
Before It Hits Home- Region II State Alternate
Jaela Amos- All Star cast
Bishop Pearsall-All Star Cast
Kevin Crear- Honorable Mention
Narius Nedd-Honorable Mention
Ahreaile Holly- Best Technical

One Act Play Company members:   Elysa Aguilar, Jaela Amos, Jazmyne Charles, Lauryn Cornish, Kevin Crear, Yasaar Ellis, Krystal Ester, Loghan Figgins, Felicia Hart, Miriam Hernandez, Ahreaile Holly, Kirby Jackson, Reagan Jordan, Ri'Chard Jordan, Amaya Lacy, Jerycah Lee, Zavion Milburn, Narius Nedd, Je'Qwan Owens, Bishop Pearsall, Aziza Robinson, India Sherman, Debrycen Sumuel, Mariah Turner, Ashlee Walker, Jacoby Whitfield, Tyrese Williams & Arielle Wilson.  

2016 OAP –To Be Young, Gifted & Black  
A Portrait of Lorraine Hansberry in her Own Words

*District 18 6A Champions (6th year in a row)

*Region III State Alternate

*Area Champions

*Advanced to Regional Competition

*Best Actor (District & Bi-District)

*Best Actress (District, Bi-District, Area & Region)

*Best Crew (District)

District Competition Results

Young, Gifted & Black- Advancing Play 

Ahreon Holly- Best Actor ​​​​​​​​​​

Kiera Prusmack-Best Actress

India Sherman- All Star Cast

Jayla Rhodes- Best Technical

Best Technical Crew: Ahreaile Holly, Jayla Rhodes, Ri'Chard Jordan, Louis Butler & Ivan Geters

 Bi-District Competition Results

Young, Gifted & Black- Advancing Play 

Kyle Ward- Best Actor ​​​​​​​​​​

Kiera Prusmack-Best Actress

Ahreon Holly-All Star Cast

India Sherman- Honorable Mention

Arielle Wilson-Honorable Mention

ENTIRE ENSEMBLE- Honorable Mention

Ahreaile Holly- Best Technical

 Area Competition Results

To Be Young Gifted & Black- Advancing Play 

Kiera Prusmack-Best Actress

Kevin Crear-Honorable Mention

Ahreon Holly- Honorable Mention

Bishop Pearsall- Honorable Mention

Louis Butler-Best Technical

Regional Competition Results

To Be Young, Gifted & Black- Region III State Alternate

Kiera Prusmack-Best Actress (Received this honor District-Regionals)

Kyle Ward- All Star Cast Medal

Bishop Pearsall- Honorable Mention Medal

Jaela Amos- Honorable Mention Medal

Ri'Chard Jordan- Best Technical

One Act Play Company members: Elysa Aguilar, Jaela Amos, Louis Butler, Korrian Carr, Treat Carrier, Kevin Crear,  Yamir Ellis, Kassidy Fajardo, Mykaelan Flournoy, Jasmine Garcia, Ivan Geters, Miriam Hernandez, Ahreaile Holly, Ahreon Holly, Ri'Chard Jordan, Je'Qwan Owens, Bishop Pearsall, Kiera Prusmack, Jayla Rhodes, India Sherman, Debrycen Sumuel, Trenten Thomas, Kyle Ward & Arielle Wilson.  

Directors
Roshunda Jones & Jabari Collins

2015 OAP –Raft of the Medusa

*District 18 6A Champions (5th year in a row)

*Area Champions

*Advanced to Regional Competition

*Best Actor (District, Bi-District & Region)

*Best Actress (Bi-District)

One Act Play Company members:  Joseph Arriaga, Kristopher Adams, Jaela Amos, Joshua Austin, Treat Carrier, Kevin Crear,  Yamir Ellis, Kassidy Fajardo, Ahreaile Holly, Ahreon Holly, Dionna Malone, Shola Ojesina, Bishop Pearsall, Brianna Price, Kiera Prusmack, Jayla Rhodes, Aziza Robinson, Brianna Rodriguez, India Sherman, Rikia Stewart, Trenten Thomas & Kyle Ward.    

Directors
Roshunda Jones & Jabari Collins 

2014 OAP –Porgy

*District 18 5A Champions (4th year in a row)

*Region III State Alternate

*Area Champions

*Advanced to Regional Competition

*Best Actor (Zone, District & Area)

*Best Actress (District & Area)

*Best Crew (Area)

One Act Play Company Members
Isaiah Rusk, Nyles Washington, Duncan Lester, Nicco Martinez, Joseph Arriaga, Kristopher Adams, Malcolm Thomas, Joshua Austin, Raegan Robinson, Darlesia Carter, Shola Ojesina, Kiera Prusmack, Brianna Rodriguez, Kyle Ward, Cameron Moore, Treat Carrier, Calep Smith, Kassidy Fajardo, Dionna Malone, Mykaelan Flournoy, Kevin Crear, India Sherman, Jayla Rhodes, Core Richard & Sydney Malone

Directors
Roshunda Jones & Jabari Collins

 2013 OAP –Ma Rainey’s Black Bottom

*District 18 5A Champions (3rd year in a row)

*Area Alternate

*Best Actor (Zone and District)

*Best Crew (Zone and Area)

One Act Play Company Members

Yesha Benjamin, Isaiah Rusk, Trey Lewis, Nyles Washingtion, Alric Davis, Fallon Williams, Jensen Smith, Duncan Lester, Nicco Martinez, Joseph Arriaga, Malcolm Thomas, Kayla Lowery, Calep Smith, Andrew Wesley, Kristopher Adams, Joshua Austin and Kassidy Fajardo

Directors

Roshunda Jones, Jabari Collins and Kristin Wilson 

 2012 OAP- Darker Face of the Earth 

*District 18 5A Champions (2nd year in a row)

*Area Champions

*Advanced to Regional Competition

*Best Actress (Zone and Region)

*Best Crew (Zone and Area)

One Act Play Company Members

Nyles Washington, Sophia Romo, Yesha Benjamin, Fallon Williams, Precious Rayfield, Dahleah Moore, Duncan Lester, Nicco Martinez, Trey Lewis, John Washinton, Alric Davis, Jeremiah Gray, Kayla Sinisterra, Andrew Wesley Jensen Smith, Anthony Taylor, Malcolm Thomas, Jalen Patterson, Raisa Coronel, Kristopher Adams, Destini Freeman, Amber Jackson, Sydney Malone, Isaiah Rusk and Gabriella Perez

Directors

Roshunda Jones and Jabari Collins

 

2011 OAP-Ruined

*District 18 5A Champions

*Advanced to Area

*Best Actor (Area)

*Best Actress (Zone and District)

*Best Crew (Zone and District)

One Act Play Company Members

Teashia Harrison, Ariel Johnson, Shannon Bailey, Precious Rayfield, Donte Wright, Jekari Stewart, Trey Lewis, Chris Akens, Alric Davis, Isaiah Rusk, Nyles Washington, John Washington, Jensen Smith, Jalen Patterson, Andrew Wesley, Breonna Holland, Dahleah Moore, Raisa Coronel, Alejandra Garza and Malcolm Thomas

Directors

Roshunda Jones and Richie Uminski

 

2010 OAP-Dark of the Moon

*2 All Star Cast

* 2 Honorable Mention

*1 Best Technical

One Act Play Company Members

Stanley Jackson, Shannon Bailey, Trey Lewis, Sharday Petite, Sharvay Petite,  Christopher Akens, Teashia Harrison, Ariel Johnson, Paris Kent, Darrilyn Macklin, Ronnie Richardson, Jekari Stewart, Donte Wright, Dahleah Moore, Jalen Patterson, Alric Davis, Priscilla Dubose, Cara Graves, Breonna Holland, Amber Jackson and Ian Reese

Directors

Roshunda Jones and Benjamin Graham

 

2009 OAP-A Lesson Before Dying

*3 All Star Cast Medals

* 2 Honorable Mention Medals

* 1 Technical Award

One Act Play Company Members

Stanley Jackson, Angela Flakes, Teashia Harrison, Donte Wright, Marcus Reynolds, Ian Reese, Shannon Bailey, Arely Pena, Chrisopher Akens, Jeremiah Gray, Jessie Escalante, Ariel Johnson, Jalen Patterson, Sharvay Petite and Kara Willis

Directors

Roshunda Jones and Benjamin Graham

 

2008 OAP-Before It Hits Home

*District Champions

*Advanced to Area

*Best Actor (Zone)

*Best Actress (Zone and District)

*Best Crew (District)

One Act Play Company Members

Jalissa Wilson, Stanley Jackson, Christopher Akens, Marcus Reynolds, Curtis Huery, Angela Flakes, Kara Willis, Tanisha Jackson, Donte Wright, Arely Pena, Shannon Bailey, Sharvay Petite, Cara Graves, Teashia Harrison, Jessie Escalante, Luis Morales and Jazmine Beadle

Director

Roshunda Jones (Director)

 

2007 OAP-Crimes of the Heart

*Best Actress (Zone)

*Zone Alternate

Directors

Roshunda Jones and Hollie Tucker

2006 OAP-Shadow Box

*Best Actress (Zone)

*Zone Champions

*Advanced to District

One Act Play Company

Jalissa Wilson, Akilah Riddick, Chester Price, Ricco See, Catherine Evans, Albert Drake, Antronette Veal, Yvette Rivera, Arianna Day, Craig Diggs, Keidra Hooper, Gerardo Martinez and Lauren Holmes

Directors

Roshunda Jones and Kim Martin

2005 OAP-A Mid Summer Nights Dream

Director:  Erika Saunders

2004 OAP-Fences

*District Champions

*Advanced to Area

  Director:  Erika Saunders

2003 OAP-The Cover of Life